AV představila unikátní tomograf

Fyziologický ústav (FGÚ) Akademie věd dnes uvedl slavnostně do provozu unikátní optický projekční tomograf Bioptonics OPT Scanner 3001. Jeho hlavním úkolem je vytvářet trojrozměrné obrazy a videa především živočišných a rostlinných tkání, orgánů a menších organismů.

Jde například o embrya, drobné vyvíjející se orgány, celé drobné živočichy nebo části lidských těl, listy, plody a rostlinná pletiva. Zobrazení 3D živých struktur je podle Dr. Františka Vyskočila, DrSc., P.R., neocenitelné zvláště při studiu zárodečného vývoje či degenerativních stavů. Standardní zobrazovací techniky jsou spojeny s pracným řezáním stovek tenkých řezů vzorkem. Teprve potom následovala počítačová rekonstrukce dat do 3D modelu. Výhoda OPT tkví podle F. Vyskočila v tom, že studovaný objekt není třeba půlit nebo jemně řezat na plátky, které by pak bylo třeba dále různě barvit. Při OPT se preparáty drobných rozměrů mohou předem "obarvit" jako celek. Je možné v nich zviditelnit určité typy buněk, uvnitř i vně buněk se mohou zobrazit funkční a strukturální bílkoviny nebo DNA a RNA bez dalšího mechanického zpracování. Tím se odstraní rizika poškození materiálu a zkreslení údajů. Biologické objekty mají obvykle nízkou průsvitnost, proto se nejprve sytí zvláštním optickým projasňovačem - Murrayovým roztokem. Ten postupně nahradí vodu v buňkách a mezibuněčném prostoru. Má vysoký index lomu, který je blízký indexu lomu světla tkání. Výsledkem je průsvitný až průhledný biologický preparát, který se pak upevní na otáčející se držák a postupně se prosvěcuje světlem o potřebné vlnové délce. Vědci tak získají projekce pro jednotlivé úhly natočení v rozsahu 360 stupňů. Jsou-li některé části preparátu označeny nebo obarveny fluorescenční značkou, vyzařují světlo s posunutou vlnovou délkou. Například takto zvýrazněné ledvinové kanálky se počítačově rekonstruují do fluorescenčního 3D obrazu či videa. Ve srovnání se standardními metodami přináší OPT především přesnější vizualizaci. Takto získané informace lze dávat do souvislostí a předpovídat jejich změny. Umožňuje to pochopit, co se odehrává nebo odehraje ve sledovaném objektu. Trojrozměrné zobrazení slouží také při biomedicínském vzdělávání a slouží k přesnější diagnostice. OPT skener může odhalit dosud neviděný vznik a postup onemocnění, znázorňovat vliv léčby, případně odhalit její vedlejší účinky.

 

Zpět

Aktuální stav Systému IZIP

 • Počet klientů EZK:2 555 851
 • Počet zdravotnických pracovníků v Systému IZIP:20 968
 • Počet zdravotnických zařízení v Systému IZIP:8 631
  • Vykázané léky:150 548 328
  • Předepsané léky:11 263 804
  • Vydané léky:20 886 077
  • Ambulantní vyšetření:13 549 087
  • Laboratorní vyšetření:6 665 545
  • Anamnézy:641 702
  • Hospitalizace:134 123
  • Očkování:370 024
  • Diagnózy:11 662 952
  • Celkem zdravotních záznamů:215 721 642

Pozvánka na valnou hromadu 23. června 2014

Představenstvo společnosti IZIP, a.s. svolává řádnou valnou hromadu společnosti IZIP, která se bude konat dne 23. června 2014 od 10:00 hodin v sídle společnosti IZIP, a.s..

Pozvánka ke stažení zde.

Elektronická zdravotní knížka ve Vašem mobilu

Stáhněte si již nyní zdarma aplikaci EZK z Apple App Store (pouze pro zařízení Apple iPhone, iPod Touch a iPad) nebo Google Play.

Mějte svou EZK stále při ruce!

Připravili jsme pro vás aplikaci Mobilní EZK , určenou majitelům mobilních zařízení Apple (iPhone, iPad a iPod Touch) a s operačním systémem Google Android.

Aplikace Vám umožní mít při ruce veškeré zdravotní informace o sobě či svých blízkých (s jejich souhlasem) a informace od Vaší zdravotní pojišťovny VZP.

Stáhněte si zdarma aplikaci EZK z Apple App Store již nyní (pouze pro zařízení Apple iPhone, iPod Touch a iPad). Stáhněte si zdarma aplikaci EZK z Google Play pro operační systém Android

221 458 180, Po-Pá: 8:00 – 16:00
izip@izip.cz