Léčba nádorových onemocnění fototerapií

Nádorová onemocnění hlavy a krku léčí ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) fototerapií. Při takzvané fotodynamické terapii se do zhoubného nádoru vpraví nitrožilní infuzí lék a ozáří světlem určité vlnové délky.

 

Tím se spustí chemická reakce, která nežádoucí buňky usmrtí. Novinářům to 15. března řekl vedoucí lékař Centra fotonické medicíny doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc. "Novinkou těchto dní je, že se metoda stává dostupnou běžnému pacientovi. Jsme těsně před uzavřením smlouvy s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou o její úhradě," uvedl. Lék pro infuze s účinnou látkou temoporfin byl schválen už loni, pražské centrum jím začalo léčit v Česku jako první. Zkušenosti ze světových pracovišť si potvrdilo i na svých pacientech. Mimo jiné se ukázalo, že u více než poloviny nádor na kůži nebo sliznici po léčbě zcela vymizel, u většiny nastalo výrazné zlepšení. Léčba má podle přednosty onkologické kliniky prof. MUDr. Luboš Petruželka, CSc, výhodu v tom, že je cílená na nádorové buňky, navíc vyvolává i specifickou protinádorovou imunitu. Nevýhodou pak je fakt, že pacient musí několik dní strávit v místnosti s omezeným množstvím světla, řekl L. Petruželka. "Velkou výhodou je, že je možné ošetřovat v podstatě jakýkoli biologický typ zhoubného solidního nádoru. Výjimku tvoří maligní melanom, u něhož je průchod světla znemožněn jeho tmavým zbarvením," uvedl. Léčba se poskytuje pacientům, u nichž selhaly ostatní léčebné možnosti. V principu jde o chirurgickou metodu. Oproti klasické operaci, kdy lze operační ránu ihned uzavřít, se plocha ošetřená světlem déle hojí. Nová léčba je tedy vhodná tam, kde je nutno odstranit rozsáhlý plošný útvar na sliznici nebo kůži a klasickou chirurgií byl problém ránu uzavřít. Fotodynamickou terapií je možné také ošetřit krční uzliny zasažené nádorem, které jsou v těsné blízkosti velkých cév a jiných důležitých struktur. Klasická operace skalpelem v tomto prostoru je pro pacienta riskantní, léčba světlem okolní struktury neohrozí. Náklady na fototerapii podle doc. Šmuclera nepřevyšují při vhodné indikaci cenu klasické chemoterapie či ozáření a jsou nižší než na biologickou léčbu. Jedno ošetření se podle váhy pacienta pohybuje mezi 70 000 až 100 000 korunami. Výsledky kontroluje komise odborníků, ve které je také profesor Petruželka. Po jednom roce by měly být výsledky všech léčených pacientů vyhodnoceny a bude vydán manuál, který umožní využití této metody i na jiných pracovištích.

 

Zpět

Aktuální stav Systému IZIP

 • Počet klientů EZK:2 555 436
 • Počet zdravotnických pracovníků v Systému IZIP:20 968
 • Počet zdravotnických zařízení v Systému IZIP:8 633
  • Vykázané léky:150 548 328
  • Předepsané léky:11 193 882
  • Vydané léky:20 699 380
  • Ambulantní vyšetření:13 410 754
  • Laboratorní vyšetření:6 326 873
  • Anamnézy:641 458
  • Hospitalizace:128 823
  • Očkování:369 890
  • Diagnózy:11 365 635
  • Celkem zdravotních záznamů:214 685 023

Elektronická zdravotní knížka ve Vašem mobilu

Stáhněte si již nyní zdarma aplikaci EZK z Apple App Store (pouze pro zařízení Apple iPhone, iPod Touch a iPad) nebo Google Play.

Mějte svou EZK stále při ruce!

Připravili jsme pro vás aplikaci Mobilní EZK , určenou majitelům mobilních zařízení Apple (iPhone, iPad a iPod Touch) a s operačním systémem Google Android.

Aplikace Vám umožní mít při ruce veškeré zdravotní informace o sobě či svých blízkých (s jejich souhlasem) a informace od Vaší zdravotní pojišťovny VZP.

Stáhněte si zdarma aplikaci EZK z Apple App Store již nyní (pouze pro zařízení Apple iPhone, iPod Touch a iPad). Stáhněte si zdarma aplikaci EZK z Google Play pro operační systém Android

221 458 180, Po-Pá: 8:00 – 16:00
izip@izip.cz