eAukce přinesly milióny úspor

Ministerstvo zdravotnictví v lednu minulého roku doporučilo zdravotnickým zařízením využívání elektronických aukcí (eAukcí) jako prostředku, kterým se dá ušetřit a zároveň být transparentní.

„Elektronická aukce může být výhodnější z pohledu ceny, současně je na celou zakázku více vidět a to transparentnosti jen přidá,“ shoduje se s ministerstvem Radka Pavlišová z nevládní organizace Transparency International. K zastáncům eAukcí jako prostředku k úsporám a protikorupčnímu nástroji se také přidává Národní ekonomická rada vlády ČR (NERV).
Mnoho zdravotnických zařízení tento způsob obchodování už dávno používalo, další na něj pomalu najíždějí. Podle Mileny Machové, ředitelky Asociace poskytovatelů elektronických nástrojů APUeN, nejde o žádnou dramatickou změnu ve způsobu nakupování. „Spíše se jedná o pozvolný nárůst a u těch zdravotnických zařízení, která eAukce už využívají, se nadále rozšiřuje jak oblast samotných komodit, tak také celkový objem nakupovaný elektronicky. Na druhou stranu samo ministerstvo zdravotnictví využívá tento způsob pořizování jen sporadicky a mohlo by jej využívat ve větší míře,“ doplnila. „Snažil jsem se e-aukce v naší nemocnici zavést. Ale neměl jsem podporu z horních míst nemocnice. Když ministr Heger řekl, že elektronická aukce je správná cesta, najednou se tak musí nakupovat úplně všechno,“ říká pracovník jedné fakultní nemocnice.

Možnost první: outsourcing
Existují dva základní způsoby, jak elektronické aukce využívat. Prvním je outsourcing, kdy si najdete a odzkoušíte firmu, která pro vás bude eAukce dělat dodavatelsky „na klíč“, tedy outsourcingem. Tento způsob zajišťuje například firma eCENTRE. „Nedávno jsme dělali velmi úspěšnou veřejnou zakázku pro Psychiatrickou léčebnu v Jihlavě. Jednalo se hygienické prostředky pro pacienty, různé pleny, podložky, žínky, čisticí ubrousky. Zakázka se v době, kdy jsme v zařízení nepůsobili, vyšplhala na milión sto tisíc. Úspora, které léčebna dosáhla naším systémem, je bezmála půl miliónu,“ říká Vítězslav Grygar, ředitel eCENTRE. „O tuto zakázku soutěžilo celkem devět firem. Konkurenční prostředí naši zakázku snížilo o velké peníze. Jsem s tímto systémem nakupování velmi spokojená. Ukazuje se opravdu vysoká míra úspor a také to zlepšilo jednání s našimi dodavateli,“ pochvaluje si Ing. Marie Veselá, ekonomická náměstkyně Psychiatrické léčebny v Jihlavě.
„Zadavatelé se většinou obávají především vstupní investice. Vysvětlujeme klientům, že jsme motivováni na výsledku, tzn. na dosažené úspoře, takže garantujeme návratnost investice. I u jihlavské léčebny se počáteční investice za tento způsob obchodování už dávno vrátila. Přesto jsme se rozhodli nastavit nově cenu za celý systém tak, aby měl zadavatel, ať už se jedná o nemocnici či město, možnost hradit implementaci systému až z dosažených úspor. Potenciální riziko vstupní investice tak neseme my,“ říká V. Grygar.

Možnost druhá: insourcing
Druhý způsob nabízí mimo jiné firma Nar marketing. „Zdravotnickému zařízení prodáme nebo pronajmeme eAukční software proe.biz, zaškolíme jeho pracovníky a ti si pak už tyto aukce dělají sami. Aby vše fungovalo co nejlépe, průběžně doškolujeme a hlavně zajišťujeme uživatelům stálý odborný nákupní servis na telefonu – jak ve kterých situacích postupovat, jak se které výběrové řízení s využitím eAukce dělá. Není to klasická hotline, ale skutečné centrum eAukční asistenční podpory. V roce 2011 vyřídili moji kolegové bezmála deset tisíc hovorů a kontrolovali nastavení nebo průběh u tisícovek eAukcí. Nemocnice při insourcingu není omezena, kdy a kolik uskuteční veřejných zakázek s využitím eAukce, a zůstává jí eAukční know-how spolu s celými úsporami,“ říká Milan Kaplan z ostravské firmy Nar marketing.
Příkladem, kdy zdravotnické zařízení samo obchoduje pomocí eAukcí, je Nemocnice Znojmo, p. o. „Začali jsme tento způsob obchodování využívat v roce 2006,“ říká vedoucí ekonomického odboru nemocnice Ing. Petr Šimeček. Od té doby znojemská nemocnice ušetřila více než dvacet miliónů korun, kvalitativní úroveň nakupovaného materiálu se přitom nezměnila. „Zkušenosti s využíváním eAukcí naplnily naše očekávání a jsme s tímto systémem spokojeni. Vzpomínám třeba na aukci z roku 2007, kdy jsme nakupovali kontrastní látky. Tehdy jsme ušetřili více než milión korun,“ říká P. Šimeček.
Prostřednictvím e-aukcí znojemská nemocnice nakupuje například i potraviny. Nejde přitom o malé položky, jedna z minulých zakázek byla zadána na bezmála pět tun chleba a osmdesát tisíc rohlíků. Úspora se pohybuje v řádech statisíců korun.
„Největší výhody obchodování eAukcemi spatřuji v transparentnosti tohoto systému spojené s objektivizací nákupních cen, snížením transakčních nákladů a především nezanedbatelnými finančními úsporami. Systém eAukcí současně bezezbytku naplňuje základní zásady zákona o veřejných zakázkách,“ uzavírá Ing. Šimeček.

 

Zpět

Aktuální stav Systému IZIP

 • Počet klientů EZK:2 555 903
 • Počet zdravotnických pracovníků v Systému IZIP:20 968
 • Počet zdravotnických zařízení v Systému IZIP:8 631
  • Vykázané léky:150 548 328
  • Předepsané léky:11 267 748
  • Vydané léky:20 917 940
  • Ambulantní vyšetření:13 558 726
  • Laboratorní vyšetření:6 725 310
  • Anamnézy:641 702
  • Hospitalizace:134 493
  • Očkování:370 024
  • Diagnózy:11 734 536
  • Celkem zdravotních záznamů:215 898 807

Pozvánka na valnou hromadu 23. června 2014

Představenstvo společnosti IZIP, a.s. svolává řádnou valnou hromadu společnosti IZIP, která se bude konat dne 23. června 2014 od 10:00 hodin v sídle společnosti IZIP, a.s..

Pozvánka ke stažení zde.

Elektronická zdravotní knížka ve Vašem mobilu

Stáhněte si již nyní zdarma aplikaci EZK z Apple App Store (pouze pro zařízení Apple iPhone, iPod Touch a iPad) nebo Google Play.

Mějte svou EZK stále při ruce!

Připravili jsme pro vás aplikaci Mobilní EZK , určenou majitelům mobilních zařízení Apple (iPhone, iPad a iPod Touch) a s operačním systémem Google Android.

Aplikace Vám umožní mít při ruce veškeré zdravotní informace o sobě či svých blízkých (s jejich souhlasem) a informace od Vaší zdravotní pojišťovny VZP.

Stáhněte si zdarma aplikaci EZK z Apple App Store již nyní (pouze pro zařízení Apple iPhone, iPod Touch a iPad). Stáhněte si zdarma aplikaci EZK z Google Play pro operační systém Android

221 458 180, Po-Pá: 8:00 – 16:00
izip@izip.cz